Kontaktujte nás: ZŠ:566 523 066, MŠ:561 207 577, ŠJ:561 207 579, ŠD:561 207 578 | lenka.havlikova@zsoslavice.cz

Nástup dítěte do MŠ – adaptační program

První den v MŠ

Je velkou událostí nejen pro dítě, ale také pro rodiče dítěte. Dítě se pochopitelně obává neznámého prostředí a lidí, proto rozhodně nedávejte najevo žádnou nejistotu dlouhým loučením, jelikož dítě okamžitě vycítí vaše rozpoložení a reaguje na něj nejčastěji pláčem. Dítě ujistěte o vašem brzkém návratu, můžete mu dát s sebou oblíbenou hračku, aby zde mělo něco důvěrně známého z domova. Rozlučte se s dítětem a ostatní už nechejte na pedagogickém personálu, který má za léta praxe vyzkoušeno, jak s novým dítětem pracovat!  Věřte, že pláč netrvá dlouho a rodiče jsou mnohdy udiveni, když dítě nechce z MŠ domů.

Pokud máte možnost, vždy je lépe dobu strávenou v MŠ postupně prodlužovat, to znamená: nejdříve brát děti domů po obědě, po nějakém čase prodloužit pobyt i na spaní. Takto si děti lépe zvykají a postupně pochopí a osvojí si režim dne v MŠ. Pro svůj klid si můžete do školky kdykoli zatelefonovat a na své dítě se informovat. Našim cílem je bezproblémový přechod dítěte z rodinného prostředí do kolektivu a to, aby se dítě cítilo v mateřské škole dobře a bezpečně.

Stravování a pitný režim v MŠ

Rodiče se mnohdy obávají stravování dítěte v MŠ. V denním programu dětí je čas na jídlo neměnnou a důležitou součástí pobytu. Skladba jídla odpovídá zásadám zdravé výživy, je pestrá a přizpůsobená věku dítěte. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se je vhodně motivovat k tomu, aby neznámá jídla alespoň ochutnaly. Každé dítě jí svým tempem. Je nutné, aby se dítě umělo najíst lžičkou samo (platí pro děti ve věku 3 – 4 roky, starší děti budou jíst příborem). Děti si mohou své oblíbené jídlo také přidat. Cena stravného je 9 Kč za dopolední svačinku, 17 Kč za oběd a 7 Kč za odpolední svačinku. Pro děti s odkladem školní docházky je cena za dopolední svačinku 10 Kč, 19 Kč za oběd a 8 Kč za odpolední svačinku. Pitný režim je dodržován rovněž po celý den, děti se mohou napít podle libosti, mají k dispozici čaj nebo džus ředěný pitnou vodou, vodu.

Oblékání dítěte při pobytu v MŠ

Do třídy dejte dětem pohodlné oblečení, u chlapců stačí ponožky, tepláčky a tričko, u děvčátek je možná též zástěrka nebo sukýnka a punčošky. Děti se během pobytu v MŠ hýbou, hrají si a cvičí, takže je nevhodné dávat jim oblečení z tuhých a nepoddajných materiálů (např. rifle), příliš teplé oblečení a obuv s volnou patou. Nejlepší jsou klasické papučky s pevnou patou. Dítě by si mělo umět obout papučky samo. Dítě bude rovněž spokojenější a sebevědomější, když nebude muset při oblékání a obouvání překonávat úskalí různých zapínání, knoflíčků, tkaniček apod. Děti by měli mít ve skříňce nachystáno také oblečení na pobyt venku.

Při výběru oblečení na pobytu venku bereme ohled na roční období a aktuální stav počasí! Osvědčila se nám metoda tzv. „vrstvení“, to znamená je lépe mít co sundat, než nemít co na sebe. Na vycházky nechodíme na módní přehlídku, často si hrajeme na zahradě, chodíme do přírody, takže je potřeba brát v úvahu, že se děti mohou umazat a přizpůsobit tomu stav oblečení a obutí, než dítě nesmyslně hubovat. Ušpiněné oblečení na zahradu nemusíte dítku každý den měnit, stačí jej vzít domů na vyprání až na konci týdne a v pondělí donést zase čisté.

Je nutné, aby dítě mělo ve své skříňce veškeré náhradní oblečení včetně prádla. Chlapci budou mít ve skříňce: náhradní spodní prádlo, tričko, tepláky a ponožky. Dívenky budou mít ve skříňce: náhradní spodní prádlo, tričko, sukýnku a punčošky. To vše pro případ, když se umaže, polije, pomočí apod.  Důležitou součástí by mělo být „malovací tričko nebo zástěrka“, které si děti budou oblékat, když budeme ve školce tvořit.

Děti také málokdy své oblečení poznají, takže je třeba, aby měly všechno oblečení označeno svou značkou, případně jménem. (stačí značka fixem na textil ), aby i v případě nálezu, bylo zřejmé, komu daná část oděvu patří. Dítě by mělo zvládat základy tzv. sebeobslužných činností, ale je samozřejmostí, že dětem s oblékáním pomáháme. Prosíme vás o to, abyste i vy dali dětem čas a s oblékáním na ně nespěchali. Raději své dítě povzbuzujte a učte je oblékat samostatně

Nemocné dítě

Na závěr se musíme dotknout nepříliš oblíbeného tématu – nemoci. Pro každého rodiče je to nepříjemné a obtížné období. V praxi se často setkáváme s tím, že rodiče ve snaze vrátit se rychle do pracovního procesu, dávají do kolektivu nedoléčené děti. Bohužel - je to zpravidla k jejich škodě, oslabený organismus nezvládne nápor bacilů a dítě je pak nemocné opakovaně. I obyčejná rýma je silně nakažlivé onemocnění a v kolektivu dětí se šíří jako lavina! Rovněž tak záněty spojivek, průjmová onemocnění, kašel. Buďte, prosím, ohleduplní ostatním dětem a nedávejte do školky děti nemocné nebo nedoléčené

V případě náhlého onemocnění nemějte obavy, paní učitelky vám budou volat na kontaktní telefon.